VR i AR w muzeach i instytucjach kultury

Kino i aplikacje VR w muzeach, instalacje multimedialne w galeriach sztuki, AR na wystawach stałych oraz w przestrzeni miast w ramach ścieżek zwiedzania organizowanych przez lokalne instytucje kultury. Gdzie i jak wykorzystywane są technologie przez polskie instytucje kultury. Czy odbiegamy trendami od zagranicznych galerii i muzeów? O tym porozmawiamy z uczestnikami panelu.

Uczestnicy

Prowadzenie
Marcin Waincetel
publicysta
Prelegenci
Maciej Mosur
Fundacja Interaktywne Centrum Poznawcze Collect
Krzysztof Noworyta
Twórca i producent doświadczeń immersyjnych
Wojciech Kirejczyk
wicedyrektor Biura Programu „Niepodległa”
Zofia Weiss
VR Galeria Muzeum Młodych w Krakowie
Joanna Dobrzańska
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Marcin
Waincetel

Twórca najpopularniejszego portalu o animacjach w Polsce – PanAnimacja.pl. Dziennikarz i redaktor publikujący na łamach serwisów kulturalnych oraz magazynów branżowych takich jak Lubimyczytac.pl, Świat Wiedzy czy Nowa Fantastyka. Zewnętrzny konsultant do spraw produkcji filmowych i seriali animowanych. Prelegent festiwali kultury popularnej m.in. Pyrkon, Polcon, Dni Fantastyki, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Pisanie to moja bajka… nawet gdy mam pisać o sobie w trzeciej osobie.

Krzysztof
Noworyta

Twórca i producent projektów z obszaru, kultury, edukacji i sztuki. Specjalizuje się w tworzeniu wyjątkowego storytellingu na rzecz wystaw, filmów i produktów cyfrowych. Wraz z Jackiem Dukajem stworzył dla KBF koncepcję Planety Lem i znajdującej się w tej instytucji wystawy stałej. Twórca projektów wystaw stałych w Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego, oraz imersyjnych wystaw-przeżyć „Zajezdnia strajkuje” i „Śladami Jezusa”, a także aplikacji Pałac Saski AR dla Biura Programu
„Niepodległa”. Autor scenariusza i producent dwóch części filmu animowanego „The Unconquered”. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

Wojciech
Kirejczyk

Zastępca Dyrektora Biura Programu Niepodległa – instytucji kultury koordynującej obchody stulecia odzyskania niepodległości RP w ramach Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017-2022. Wśród wielu projektów Biuro wyprodukowało fabularny film VR “Wiktoria 1920” oraz dwa krótkometrażowe filmy VR “Dża-Dża” i “Nie kochać w taką noc”. W ramach organizowanego przez Biuro Wirtualnego Teatru Historii “Niepodległa”, produkcje te obejrzeli mieszkańcy kilkudziesięciu miast na terenie całej Polski.

Zofia
Weiss

Historyk sztuki i krytyk, wnuczka artystów Wojciecha Weissa (1875-1950 malarza, profesora i rektora ASP w Krakowie) i jego żony Aneri Ireny Weissowej (1888-1982 malarki). Otoczona od dziecka sztuką, poświęciła jej całe swoje życie zawodowe. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Fundacji Lanckorońskich, Kierownik Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku MNK w Sukiennicach, Fundatorka i Prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa. Od lat zajmuje się promocja sztuki współczesnej, prowadząc autorską galerię sztuki i czyniąc z niej rozpoznawalną markę pod nazwą Zofia Weiss Gallery. Jest kuratorem kilkuset wystaw sztuki współczesnej i tekstów krytycznych. Odznaczona dwukrotnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami i odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Maciej
Mosur

Project manager w Fundacji Collect, specjalista ds. fotogrametrii i digitalizacji. W swoim dorobku ma wiele projektów digitalizacyjnych zbiorów muzealnych m.in. Muzeum Farmacji, Muzeum Przyrodnicze czy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a także skanów przestrzeni pod projekty filmowe. Odpowiedzialny za przygotowanie modeli 3D i opiekę produkcyjną.