Rozmowa z twórcami filmu ``Jutrznia nad Bugiem``

Uczestnicy

Prowadzenie
Kamil Wnuk
Rzecznik prasowy Biura Programu ``Niepodległa``
Rozmówcy
Wojciech Olchowski
producent
Miłosz Hermanowicz
reżyser
Kamil
Wnuk

Rzecznik prasowy Biura Programu „Niepodległa”, a prywatnie piewca nowych technologii i ciekawych rozwiązań nie tylko w kulturze. Rzecznik prasowy od wielu lat i na wiele lat. Blisko 25 lat temu tłumaczył zasady działania telefonii GSM, a już kilka lat później tłumaczył, jak działają samoloty i lotniska. Z promowaniem kultury zbratał się na poważnie już w 2010 roku w NCK by na dobre zająć się kulturą z Niepodległą od 2017 roku. Po godzinach przyswaja tajniki produkcji VR – czasami zbyt intensywnie.

Wojciech
Olchowski

Doktorant w Szkole Doktorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w zakresie reżyserii VR (wirtualnej rzeczywistości). Obecnie na stażu w Omnilab – pracowni VR na Uniwersytecie Filmowym Babelsberg Konrad Wolf w Poczdamie. W prowadzi międzynarodowy klub naukowy VR online, w ramach którego odbywają się również regularne warsztaty i plenery, podczas których zrealizowane zostały już dwie etiudy uczestników: “Konwicki na wydmach” oraz “Jutrznia nad Bugiem”. Producent kreatywny po Szkole Wajdy, magister edukacji medialnej po Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Producent, reżyser i realizator, twórca (koncepcja, reżyseria, obraz, montaż) między innymi filmów (tzw. doświadczeń) 360 stopni: “Sektor” (15 pokazów festiwalowych w tym między innymi Filmteractive 2019 w Łodzi, Buthopolis 2020 w Łodzi, Ecoperformance Festival 2021 w Sao Paolo czy Sehsüchte Festival 2021 w Berlinie gdzie został nagrodzony jako Best 360 Film), oraz realizator obrazu i montażysta 100 minutowego spektaklu “Dionizos 360” (Retroperspektywy 2020 w Łodzi, Konfrontacje Teatralne 2020 w Lublinie); zrealizował również wersję beta gry VR “Goslava VR” zaprezentowaną między innymi na Poznań Game Arena 2018. Producent i twórca kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, w tym pokazywanych na międzynarodowych festiwalach filmowych między innymi FilmFest Dresden 2019 w Dreźnie czy LGBT Film Festival (6-8 miast co roku przez 2016-2019). Organizator wielu wydarzeń kulturalnych i pokazów, w tym przez 10 lat Lubelskiego Festiwalu Filmowego oraz od dwu lat pokazów filmów 360 stopni w ramach Festiwalu Trzech Kultur w Muzeum – Zespole Synagogalnym we Włodawie.

Miłosz
Hermanowicz

Reżyser, montażysta, stereografer. Ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie w Orleanie we Francji w 1999 roku i na kierunku montaż filmowy w Warszawie w 2006 roku. Montował m.in. takie dokumenty jak “Minkowski Saga” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego czy “Warszawa, miasto podzielone” w reżyserii Erica Bednarskiego. Równolegle od 2011 roku specjalizuje się w technikach obrazu stereoskopowego 3D. Pracował przy różnych produkcjach S3D i VR, zarówno na planie jak i w post produkcji dla takich klientów jak web TV Oognet, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Woli, Dom Spotkań z Historią, TVP, firma produkcyjna Centrala czy Laboratorium Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej w Łodzi. Zrealizował 3 własne krótkie filmy wykorzystujące te techniki, które prezentowane były na międzynarodowych festiwalach. Jego krótki metraż _Red Lady_ 3D zdobył Grand Prix na festiwalu Courant 3D IFF 2014 we Francji i był dystrybuowany przez UniFrance na blu-ray’u French 3D. Prowadził kursy dla młodzieży i młodych profesjonalistów z pracy tymi technikami. Napisał ponad 20 artykułów dla branżowego czasopisma FilmPro w tym większość dotyczących tematów S3D lub VR. W ramach stypendium MKiDN napisał książkę o realizacji immersyjnej, której wydanie planowane jest na 2022 rok.