„Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (Cinematic VR). Produkcja trwa 16 minut, a prace nad nią trwały ponad 2 lata. Fabuła opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Widz śledzi akcję filmu mając poczucie bycia jednym z Powstańców. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie (poczucie „bycia tu i teraz”).
O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Jak mówi reżyser, Tomasz Dobosz, nie musimy już wyobrażać sobie, co byśmy zrobili, gdyby to nam przyszło żyć w tamtych czasach. Czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.

Widowisko VR “Kartka z Powstania” miało swoją premierę 1 sierpnia 2018 roku, a oficjalny patronat honorowy nad filmem już na etapie scenariusza objął Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski. Odbiór filmu wśród widzów był nad wyraz pozytywny, po pierwszym dniu pokazów w Galerii Kordegarda koniecznym okazało się dwukrotne zwiększenie ilości stanowisk oraz wprowadzenie systemu rezerwacji miejsc na pokazy. Po trzecim dniu pokazów, rezerwacje na następny miesiąc były zamknięte. Bardzo szybko wydarzeniem tym zaczęły interesować się zagraniczne media.

reżyseria – Tomasz Dobosz
scenariusz – Tomasz Dobosz / Mariusz Laszuk

Producenci filmu:
Narodowe Centrum Kultury
VRheroes

Nagrody
2021
Sankt Petersburg – International Symbolic Art Film Festival – Główna Nagroda

2020
Toronto – Festival of International Virtual and Augmented Reality Stories – Nagroda Publiczności

2020
Buenos Aires – Buenos Aires International Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu VR

2019
Mediolan – Milano Mobile Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu VR

2019
Nowy Jork – The American Film Award – Nagroda dla najlepszego filmu VR

2019
Barcelona – Barcelona Planet Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu VR

2019
Korcza – Korça Short Film Festival – Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu VR

2019
Łódź – Forum Kina Europejskiego “Cinergia” – Nagroda dla najlepszej polskiej fabuły VR

2019
Wenecja – The Fine Arts Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego VR

2019
Los Angeles – Los Angeles Film Awards – Nagroda dla najlepszego filmu VR

2019
Kalkuta – Calcutta International Cult Film Festival – Nagroda dla najlepszego filmu VR

2019
Warszawa – Doroczna Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Kultura Cyfrowa w roku 2019

2018
Lublin – Lubelski Festiwal Filmowy – Nagroda Honorowa